Jubileusz 5-lecia Szkoły

30 czerwca 2018 roku

W polskiej szkole minęło 5 lat


Jubileusz 5-lecia Polskiej Szkoły Przedmiotów Ojczystych im. Heleny Modrzejewskiej w Londynie to nie tylko piąte urodziny szkoły, ale przede wszystkim święto dzieci, bo przecież to właśnie dzieci w szkole są najważniejsze. Placówka powstała dla nich i dzieciom dedykowane są obchody pięciolecia.

14 września 2013 r. o godz. 10.00 rozbrzmiał pierwszy dzwonek w polskiej szkole im. Heleny Modrzejewskiej na Hanwell w Londynie. Wówczas w auli szkoły Elthorne Park High School, od której są wynajmowane sale na potrzeby zajęć polskiej szkoły, odbyło się uroczyste rozpoczęcie pierwszego w historii szkoły, roku szkolnego. Ówczesny konsul ds. polonijnych Tomasz Stachurski przeciął symboliczną wstęgę na znak otwarcia szkoły. Wśród zaproszonych gości byli prezesi PMS oraz ZNPZ, Aleksandra Podhorecka oraz Irena Grocholewska, a także Andrzej Rumun przedstawiciel Zarządu polskiej szkoły sobotniej na Ealingu. To był uroczysty i podniosły dzień, otwierał nowy rozdział w historii edukacji polonijnej w zachodnim Londynie, który stanowi ośrodek życiowy wielu polskich rodzin.

Szkoła powstała z pasji, jaką jest krzewienie polskiej kultury na obczyźnie, ale przede wszystkim z poczucia obowiązku kształtowania i wychowania polskich dzieci w oparciu o polskość. Jej nadrzędną rolą jest edukacja polskich dzieci w zakresie języka polskiego, historii, religii, szeroko pojmowanej kultury polskiej, a także obyczajowości i tradycji, ale w placówce również niejednokrotnie były podejmowane akcje o charakterze charytatywnym i jednostka edukacyjna słynie z wielu ponadprogramowych wydarzeń o charakterze edukacyjnym dedykowanych dzieciom we współpracy z instytucjami polonijnymi oraz w oparciu o inicjatywy płynące z instytucji w kraju.

Stąd w szkole w ciągu pięciu lat gościli przedstawiciele polskiego rządu, ambasady, licznych instytucji z kraju. Relacje z tych wydarzeń opisywane były na łamach Mojej Wyspy, a także rejestrowane przez TVP Polonia. Na łamach tych mediów został również uwieczniony udział uczniów placówki w licznych konkursach, czy ich wizyta w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Wreszcie z inicjatywy księdza Wacława Pokrzywnickiego – Opiekuna Duchowego Szkoły, we współpracy z Senatem i Ambasada RP w Londynie w placówce zostały wydane dwa śpiewniki stanowiące uzupełnienie podstawy programowej.

Jubileusz 5-lecia to kolejna inicjatywa, która ma przede wszystkim przynieść radość i wspaniałą zabawę dzieciom. Mamy wielką nadzieję, że spełni się nasze oczekiwanie, aby dzieci w tym dniu były usatysfakcjonowane licznymi niespodziankami adresowanymi do nich.

Nie mogłoby się to spełnić bez Państwa udziału. Dyrekcja i zarząd Szkoły składają najserdeczniejsze podziękowania wszystkim instytucjom, firmom, pracownikom szkoły, rodzicom i osobom prywatnym, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się to tego, aby wydarzenie mogłoby się odbyć.

Serdecznie zapraszamy w sobotę 30 czerwca, na dzieci czeka mnóstwo atrakcji, które będą dostępne tuż po części oficjalnej i rozdaniu świadectw.

LINK DO ARTYKUŁU

Jubileusz Plakat Jubileusz 5 lecia Szkoły
helenka badge Jubileusz 5 lecia Szkoły
Szanowni Państwo zachęcamy do obejrzenia krótkiego reportażu z naszego Jubileuszu 5-lecia Szkoły, który ukazał się w Magazynie z Wysp TVP Polonia:
Link do reportażu